Bądź na bierząco - RSS

Tzw. Praca Marzeń – Exim Tours

Październik 22nd, 2010 Kategoria mistrzowie marketinga, reklama, wyjazdy

Jest sobie biuro podróży pt. Exim Tours (disclaimer: znam je tylko z widzenia, wiem, że istnieje i nie pracuję ani dla nich, ani dla ich konkurencji).

Powyższe biuro rozpoczęło projekt o wdzięcznej nazwie „Praca Marzeń”. W ogłoszeniach na portalach rekrutacyjnych informacje pr-owe na temat biura, że podnosimy jakość, rozwijamy się, że laur jakiś dostaliśmy. Kogo szuka Exim:

 • brak doświadczenia w branży turystycznej
 • wrodzony dynamizm, komunikatywność oraz otwartość na inne kultury oraz nacje
 • uwielbienie i umiejętność przemieszczania się każdym środkiem transportu (w tym m.in. osły, woły, wielbłądy)
 • ciekawość świata oraz umiejętność przelewania swoich spostrzeżeń na papier oraz uwieczniania na zdjęciach
 • łatwość porozumiewania się, nawet bez znajomości wszystkich języków świata
 • sprawność fizyczna i brak przeciwwskazań lekarskich do odbywania ciągłych podróży samolotem
 • umiejętność radzenie sobie w sytuacjach stresowych (np. ucieczka przed miejscowymi)
 • poczucie humoru oraz wysoka kultura osobista

Ciekawie napisane, ogłoszenie ładnie przygotowane graficznie, zachęcające. Wszystko cacy. Czym ma się kandydat zająć, jak już go zrekrutują?

Otóż zajęcia to:

 • nieustanne testowanie naszych wakacyjnych destynacji – produktu Exim Tours
 • sporządzanie na tej podstawie bieżących, ciekawych opisów, prowadzenie bloga, zamieszczania zdjęć i filmów w samym środku polskiej zimy

No i wszystko fantastycznie. Faktycznie: praca marzeń – jeżdżenie po świecie, robienie fotek, i pisanie bloga. Wszystko za czyjeś pieniądze, któż by nie chciał. Klikamy w aplikuj lądujemy w ładnie zrobionym serwisie http://www.praca-marzen.pl/. Wszystko fajnie, trochę flasha, ładny call to action button. Aby zaaplikować, trzeba się zarejestrować – norma – wiele firm ma swoje portale rekrutacyjne, które stosują zamiast „wyślij cv i list motywacyjny na info@pracodawca.pl”. I teraz czas na regulamin, który trzeba zaakceptować, aby dokonać rejestracji. Na początku bla bla bla, że własność, że zawartość serwisu etc. Ale dalej jest ciekawiej (streszczam całość w przypisach):

 • udzielamy firmie Exim licencji z możliwością zrobienia z zamieszczonymi treściami czegokolwiek – wykorzystania na większości pól eksploatacji oraz sublicencjonowania treści
 • odpowiadamy za potencjalne szkody wywołane przez zamieszczone treści, które może ponieść Exim*

i dalej, to naprawdę dobre, aż przytoczę w oryginale:

Użytkownik serwisu Praca-marzeń.pl, należącego do Exim Tours Sp. z o.o., zobowiązuje się:

 • do umieszczenia co najmniej 1 filmu zawierającego autoprezentację,
 • dodać przynajmniej 10 zdjęć zawierających w sobie wizualizacje związane bezpośrednio z Użytkownikiem,
 • zamieścić w szerokiej, interesującej formie informacja o swojej osobie, pozwalające na przeprowadzenie rekrutacji,
 • poddać obiektywnej ocenie, przynajmniej 10 innych uczestników rekrutacji,

czyli rejestrujemy się w serwisie, który nie wiemy jak działa i wygląda (bo jest dostępny dopiero po rejestracji), ale musimy coś koniecznie zrobić, bo jak nie, to… (no właśnie co?). Rozumiem, że można wymagać, żeby treści były legalne i niepornograficzne, że musi być licencja, bo się treści rozpowszechniają.  Ale czemu nakłada na kogoś obowiązek wrzucenia kontentu już w momencie rejestracji?

Ale to nie koniec, jak przebiega rekrutacja?

 • 10 osób (z największą średnią ocen oddanych na swój profil) wybierają użytkownicy konkursu, pozostałe 3 osoby z osób biorących udział w konkursie wybiera JURY powołane przez EXIM TOURS Sp. z o.o.
 • wybór 13 osób z których będzie wyłoniony zwycięzca następuję dnia 21.11.2010 o godzinie 23:59:59,
 • pomiędzy 22.11 a 05.12.2010 nastąpią indywidualne spotkania z kandydatami, z których zostanie wyłoniony dnia 06.12.2010 – Mikołajki – laureat konkursu NAJLEPSZA PRACA W POLSCE.

Szczególnie ciekawie w sposób rozbudowany opisane jest jury:

Exim Tours Sp. z o.o. celem przeprowadzenia profesjonalnej rekrutacji powołuje zespół Jury w osobach 1. …… 2. …… 3. …… . (pisowania oryginalna).

Ciekawe jak znaleziono trzy osoby o identycznych nazwiskach, brzmiących ….. (słownie: pięć kropek)? Potem następuje kilka detali, czyli nie jest to praca stała, tylko przynajmniej 6 wyjazdów, 3000 pln (netto czy też może brutto – informacji brak). [Edit: * Dobra, poklikawszy po serwisie, znalazłem, że jury składa się z prezesa, Beaty Pawlikowskiej i Jarosława Kreta. Tyle, że komuś nie chciało się uzupełnić regulaminu.]

Podsumowując: zrobiliśmy pseudo-portalik społecznościowy typu fotka (lub niech się miasta wpisują) gdzie ludzie prawdopodobnie będą głosować na swoje fotki i filmiki. Wygra ten, który namówi więcej osób, aby klikali w jego profil. Fajo. Będzie mega-giga akcja pr-owa i do tego zbierzemy super bazę mailingową. Nieźle sobie to marketer wymyślił.

Ogólnie to byłby to niezły i oryginalny pomysł, gdyby:

 1. powstał ze 3 lata temu
 2. nie był kopią akcji pod identyczną nazwą (Best job in the world) zorganizowanej przez Queensland w Australii (http://www.islandreefjob.com/) – akcja odniosła wielki sukces PR-owy – mówił o niej cały świat. Skoro im się udało, to i my możemy.
 3. nie próbował zrobić ludzi w balona przy pomocy jakichś dziwnych „obowiązków” – wymaganie tego, żeby ktoś coś opublikował w momencie rejestracji jest przynajmniej strzałem w kolano.
 4. jeśli już nie ściemniamy, że to praca, tylko konkurs, to spieszę nadmienić, że w Australii płacili 100 tysięcy dolców za pół roku, a nie 3000 pln za miesiąc ;)
 5. zgodnie z moim przewidywaniem w top10 najlepiej ocenianych aktualnie nie dominowały cycki.

* fragment dot. licencji pochodzący z http://www.praca-marzen.pl/regulamin:

2.Licencja

Wraz z zamieszczeniem w serwisie treści (np. zdjęć, filmów, wpisów i innych), użytkownik gwarantuje, że to on jest właścicielem wszelkich praw, a w szczególności praw autorskich do tych treści. Użytkownik udziela Exim Tours Sp. z o.o., niewyłącznej, bezpłatnej, globalnej i czasowo nieograniczonej licencji, z prawem do udzielania sublicencji, na korzystanie z danych treści. Licencja obejmuje prawo do korzystania przez Exim Tours Sp. z o.o. z tych treści, w każdej formie, we wszystkich środkach przekazu (szczególnie: prasa, Internet, telewizja, mobilne platformy komunikacyjne). Prawa te obejmują w szczególności: zwielokrotnianie (w tym wytwarzanie techniką cyfrową), rozpowszechnianie, publiczne odtworzenie, nadawanie i remitowanie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym. W razie, gdy Użytkownik nie jest właścicielem praw do przez niego dodanej treści, gwarantuje on, że uzyskał od twórcy uprawnienie do korzystania z utworu i udzielenia licencji, co najmniej w zakresie opisanym w niniejszym rozdziale. W razie, gdy użytkownik naruszy którekolwiek z powyższych zapewnień, zobowiązuje się w ramach dozwolonych prawem zwolnić Exim Tours Sp. z o.o., z wszelkiej odpowiedzialności w stosunku do osób trzecich i pokryć w tym zakresie ewentualną szkodę Exim Tours Sp. z o.o.

Licencja obejmuje prawo do korzystania przez Exim Tours Sp. z o.o. z treści i materiałów zawartych w serwisie Praca-marzen.pl oraz wszystkich zbiorów uzyskanych podczas ewentualnej pracy Użytkownika, na rzecz Exim Tours Sp. z o.o.

Licencja obejmuje prawo do dokonywania modyfikacji w treściach zamieszczanych przez użytkownika oraz dokonywania tłumaczeń na języki obce. Exim Tours Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do umieszczania treści reklamowych w pobliżu treści zamieszczonych przez użytkowników, wykorzystania tych treści w działalności marketingowej, w tym prowadzenia działalności promocyjnej.

Użytkownik zgadza się na to, że jego zdjęcia oraz teksty, mogą podlegać zmianom redakcyjnym, a zdjęcia dodatkowo mogą zostać skompresowane. Użytkownik jest osobiście odpowiedzialny za dostarczone przez siebie treści (np. opinie, zdjęcia, filmy).

3. Dodatkowe szczególne warunki zamieszczania filmów, zdjęć, dźwięku i innych treści.

Zabroniona jest każda próba zakłócenia poprawnego działania serwisu Praca-marzeń.pl należącego do Exim Tours Sp. z o.o. W szczególności zabronione są próby obejścia funkcji zabezpieczających, wprowadzania zmian w systemach komputerowych, serwerach oraz w innych urządzeniach wykorzystanych do prowadzenia serwisu Praca-marzeń.pl, należącego do Exim Tours Sp. z o.o., a także zdobycie do powyższych urządzeń dostępu bez upoważnienia lub jakiekolwiek próby zakłócania powyższych systemów lub urządzeń.

Nie można dodawać zdjęć i profili na 7 dni przed końcem konkursu

Użytkownik serwisu Praca-marzeń.pl, należącego do Exim Tours Sp. z o.o., zobowiązuje się:

 • do umieszczenia co najmniej 1 filmu zawierającego autoprezentację,
 • dodać przynajmniej 10 zdjęć zawierających w sobie wizualizacje związane bezpośrednio z Użytkownikiem,
 • zamieścić w szerokiej, interesującej formie informacja o swojej osobie, pozwalające na przeprowadzenie rekrutacji,
 • poddać obiektywnej ocenie, przynajmniej 10 innych uczestników rekrutacji,
 • nie umieszczać żadnej, w szczególności otwartej reklamy, jakichkolwiek towarów, usług, firm, także nie prowadzić ukrytej i dopasowanej reklamy np.: w formie raportu,
 • zamieszczać treści zgodnie z posiadanymi informacjami i własnym sumieniem
 • nie wymieniać nazwisk innych osób,
 • nie upubliczniać, nie zbierać i nie korzystać z osobistych danych innych użytkowników lub informacji o nich.

Napisz Komentarz