Bądź na bierząco - RSS

Nowa gazeta.pl

Październik 23rd, 2009 Kategoria użyteczność

Widziałem ją przez chwilę w wersji beta, ale nie starczyło czasu, żeby skomentować. Szybko zniknęła.

Teraz nowy layout pojawił się na dobre, przynajmniej na stronie głównej, więc sobie pozwolę. Kilka osób również już sobie pozwoliło: Robert Dróżdż, który zwrócił uwagę przede wszystkim na to, iż nowy design jest de facto dobrze zrobionym redisignem. Tebe pisze, że beta była uruchamiana ‘co dziesiątemu’ użytkownikowi. Też ciekawe podejście.

Co mi się podoba bardzo:

  • fajne, duże szukaj obok logotypu. ale ma pewien mankament, a nawet wiecej niz jeden. przez fakt, ze pole na wpisanie frazy kluczowej jest duze i kwadratowe, jakos caly ten element umyka mojemu wzrokowi. Myślę, że jest to cos w rodzaju efektu banner blindness. Pole wyboru ‘gdzie szukac’ fajnie sie rozwija. Wybieramy sobie spośród kilku opcji: gazeta.pl/internet/forum etc. Wszystko fajnie, tylko gdy chcemy zamknac to pole wyboru, musimy kliknąć albo w ktorąś z opcji, albo w przycisk zwijania/rozwijania. Nie tak, jak przyzwyczajony jest zwykły user w przypadku pola typu select: gdziekolwiek indziej na stronie.
  • nie wiem, dlaczego zrezygnowano z trzech głównych newsów z dużym zdjęciem, na rzecz tylko jednego. trzy/cztery byly fajne.
  • graj: w jednym kliknięciu można sobie włączyć radio.
  • popularne tematy/wszystkie serwisy. fajnie, że otwiera się tekstowe okno, na warstwie. mogliby tylko przyłożyć się do jakiejś choćby delikatnej, javascriptowej animacji rozwijania. I mogłaby ta warstwa zamykać się nie tylko przy pomocy X, ale również klawisza esc lub kliknięcia gdziekolwiek poza nią (jak to zwykle w rożnych lightboxach bywa).
  • Box ‘Wiadomosci lokalne‘. Chciałem sobie wybrać Warszafkę. Ustawilem, wszystko pięknie, zmieniła się treść: pojawiły się artykuły z mojego wspaniałego miasta. Jeden z nich mnie zainteresował, postanowiłem go przeczytać. Kliknąłem, przeczytałem: ktos tam zawinął się samochodem na słupie, radni uradzili, będzie wspaniale. Czy na odwrót, mniejsza o treść. Nasyciłem głód wiedzy, i wrłciłem do strony głównej, aby zobaczyć co jeszcze w wawie piszczy. I co? Boxik znowu prezentował treści z całej Bolandy. Tak wiec znow: wybór miasta, pojawiają się teksty, czytam, wracam. Znowu nie zapamietało ustawień. Ha: mam was! Ale dobra, pomoge, jest link:
  • Zgłoś błąd. Dla ułatwienia otwiera się okno zatytułowane: Pomoc. Po pobieżnym spojrzeniu na faq’u,  wiedzialem, że jednak chcę zrobić cały czas to samo: zgłosić błąd. W koncu udaje mi się odnaleźć opcję: Inne/Nie udało mi sie rozwiązać problemu – chcę skontaktować się z działem obsługi klienta. Pewne trudnosci sprawia input do wpisywania tresci zgloszenia: nie lamie linii, ani się nie przewija. Zrzucam to na karb niedostosowania do tak niestandardowej przegladarki, jaka jest Firefox. Zgłoszenie bylo dlugie, wiec musialem sporo pisac na slepo, nie widzac co pisze. Ale dałem radę. I o dziwo, po dwóch dniach dostałem odpowiedź, a w zasadzie nawet dwie (wprawdzie identyczne, a rozniace sie jedynie tematem maila):

aby zapisać ustawienia na stronie głównej po wyborze danej miejscowości prosimy odświeżyć stronę.

w skrócie: wtf? jest to interesująca metoda zapisu danych… ponieważ napisałem również o specyficznym podejsciu do usability, wg którego należy osobie chcącej zgłosić błąd udzielić pomocy, dowiedziałem się, iż:

Link „Zgłoś błąd” działa prawidłowo. Po kliknięciu na niego następuje przeniesienie do FAQ zawierającego odpowiedzi na najczęściej pojawiające się problemy. Jeśli dzięki nim nie udało mi się rozwiązać problemu można skontaktować się z działem obsługi klienta.

Ja na przykład wolałbym jednak nazywać pomoc pomocą, a zgłasznie błędu zgłaszaniem błędu. ale może jestem w błędzie….

to, jak wyglada ten formularz pozostawię raczej bez komentarza.

Napisz Komentarz